За повече от 30 години, двамата преминават от приятели в кръвни врагове, а в един по-късен етап и в нещо като умерени приятели (някои казват, че понякога са били и трите едновременно). Вероятно ще се съгласите, че изглежда така, сякаш Apple нямаше да е там, където е, ако не беше Microsoft, а същото важи с пълна сила и от обратната страна.
Затова ви предлагаме и кратка история на връзката между Бил Гейтс и Стив Джобс.
Всичко започва още от дните на мега-популярния Apple II PC и опита на Microsoft да направи софтуер за устройството. В онези времена Гейтс редовно пътува до Купертино, за да види върху какво работят в Apple. Това трябва да спадне като приятелския период между Джобс и Гейтс.
Продължаваме към началото на 80-те години на миналия век. Стив Джобс лети до Вашингтон, за да запознае Гейтс с възможността да създаде софтуер на Microsoft за неговия революционен Apple Macintosh компютър. Гейтс обаче не е впечатлен и определя проекта като „лимитирана платформа“, а отношението на Джобс също не му допада особено.
„Беше странно, защото Стив разказваше всичко и обясняваше един вид, че реално не се нуждае от нас. Типично в негов стил. Казваше, че не сме му нужни, но в същото време те приканваше да се включиш“, споделя години по-късно Гейтс.
Въпреки това Гейтс застава редом до Джобс във видео през 1983 година, свързано с дебюта на устройството Macintosh. В него създателят на Windows хвали Mac и обявява, че ток „наистина хваща въображението на хората“.
В първите няколко години след дебюта на Mac, Microsoft и Apple работят съвместно. В един момент дори повече хора на Гейтс се трудят върху компютъра и неговото допълнително развитие, отколкото хора на Джобс.
Всичко обаче вижда своя край през 1985 година, когато Microsoft официално представя първата версия на Windows. Бесният Джобс обвинява Гейтс, че е откраднал идеите от Macintosh. В онзи момент обаче на Гейтс не му пука и откровено копира част от графичния интерфейс, осъзнавайки неговата иновативност. Всъщност първоначално идеята за визията на компютъра в този аспект идва от Xerox.
„Стив, има няколко начина да погледнем на нещата. Мисля, че и двамата ще се съгласим, че имахме богат съсед на име Xerox до себе си. Влязох в къщата му, за да открадна телевизора, но ти вече го беше сторил преди мен“, отвръща на критиките Гейтс. От тук насетне ръкавицата е хвърлена, а нееднократно Джобс споделя, че според него Гейтс е безсрамник, който не е действал морално.
През 1985 година Стив Джобс напуска Apple, за да се захване с нова компания – NeXT. Но дори това не стопля отношенията помежду им. В новата си компания обаче Джобс така и не успява да засенчи Гейтс, а по онова време Windows и Microsoft вече са хит, който трудно може да бъде преборен.
Превъртаме лентата до 1996 година. В документален филм, наречен „Triumph of the Nerds”, Джобс остро критикува Гейтс и неговата компания, определяйки продуктите на Microsoft като третокласни.
„Единственият им проблем е, че нямат вкус. Абсолютно никакъв. Нямат оригинални идеи и продуктите им нямат културно значение“, споделя създателят на iPhone.
В края на 90-те нещата не вървят добре за Apple и Ябълката върви към фалит. В онзи момент изпълнителният директор Джил Амелио опитва да върне Джобс обратно в екипа. Гейтс опитва да го разубеди:
„Познавам неговите умения. Няма какво ново да предложи. Не знаеш ли, че той не разбира нищо от технологии? Просто е добър продавач. Не мога да повярвам колко глупаво решение си взел… Не знае нищо за инженерството, а 99% от нещата, които говори и прави, са грешни“.
През 1997 година Джобс отново е изпълнителен директор на Apple, а в този момент трябва да преглътне и част от гордостта си. На специална конференция същата година той признава, че Microsoft ще помогне финансово с инвестиции за спасението на Apple, а Бил Гейтс се появява на огромна дигитална стена зад него. Следват освирквания от публиката, а години по-късно Джобс признава, че съжалява за решението Гейтс в такъв размер да е зад него на сцената.
Следват години, в които постепенно Apple и Microsoft потвърждават силните си позиции в технологичния свят. Малко по малко и между техните лидери започва да се усеща взаимния респект. Но, подобно на старата любов, изглежда, че и старата вражда – ръжда не хваща.
„Бил няма въображение и през живота си не е измислил нищо. Логично е да се насочи към филантропията, а не да продължи в технологичния сектор“, споделя Джобс, когато през 2006 година става ясно, че Гейтс напуска Microsoft, за да се отдаде изцяло на благотворителната си организация.
А по свой странен начин, те винаги са имали и уважението един към друг.
„Бих дал доста, за да имам вкуса на Стив“, споделя Гейтс.
„Възхищавам му се за компанията, която е построил, а и ми харесваше да работя с него. Умен е и всъщност има добро чувство за хумор“, допълва Джобс.
И така, в крайна сметка историята за любов и омраза през годините създава двама души, които завинаги ще са част от учебниците по история. А какъв е изводът? Стив Джобс поставя основите днес Apple да е най-ценната компания в света; Бил Гейтс пък е най-богатият човек в света.
Напиши коментар