Българската храна: 15 ястия, които задължително трябва да опитате

0
5143

Автора на долунаписаното е Уил Хатон, който е главен редактор и създател на блога The Broke Backpacker Adventure Travel Blog. Той в момента е на 3-годишно пътешествие около света и е посветил следната статия на българската кухня. Ето какво казва той. Статията е написана на 15 май тази година.

България вече става една местност, която е приоритет в списъка на страните, които един турист трябва да посети. Ако някога ви се случи да сте там помнете, че българите обожават да се виждат с роднини, да посрещат гости, и да им говорят за своя живот и култура. Българската храна, традиционни напитки и българското сирене са задължителна част от този ритуал. Ето какво да очаквате от този пир:

Ако сте яли много турска и гръцка храна те имат сходства с българската храна. Това, което обаче отличава българската, е красивия баланс между месо, кисело мляко, сирене, и зеленчуци които вървят в синхрон с българския климат. В София, ще намерите обяд направен по традиционен начин за 15-20 лева.

Започваме с храната

Баница

Ще я намерите да се продава и по автобусните спирки. Върви особено добре с кафе. Ако сте на диета със сигурност ще ви я развали, но повярвайте струва си!

Луканка

Тя е страхотно предястие и прилича много на италианската soppressata.

Върви много добре със сирене или зеленчуци заедно с някоя напитка. Всеки регион си я прави по различен начин, някои дори са го патентовали.

Шкембе

Българите обожават супи и салати.

Може би се питате от какво е направена тази супа. От покритието на телешки стомах. Преди да сте се отказали, разберете малко повече! Традиционната рецепта е направена като шкембето е натърквано с сол, червен пипер и олио и е оставено за няколко часа. Явно, колкото повече червен пипер, толкова по-добро шкембето. Това не е само традиционна супа, служи и за много добро отрезвително средство!

Таратор

Невероятно лятно разхлаждане с тази специална супа от йогурт и краставици, копър, чесън и вода.

Български предястия

Шопска салата

Bulgarian traditional salad with feta cheese- shopska salata – shopska salad

Според българската традиция, разбрах че това е първото ястие което младоженците след като се оженят хапват заедно след церемонията. Рецептата изглежда много лесна с нарязани зеленчуци като, краставици, домати, лук, и чушки.

И задължително настъргано сирене отгоре, това придава уникалния вкус. Наименованието шопска, идва от голяма група хора наречени “шопи”, които са от българската етническа група и често живеят в планинските райони на страната.

Кебапче

Това е само вариация на едно от най-класическите ястия (моля ударете барабаните) КЕБАБ. Направено е от кайма, подправки и билки и е завито в дълга форма.

Това, което отличава българския вариант на Кебаб, е че българите слагат настъргано сирене върху кебапчето. Ако сте в София такова хапване ще ви струва 5.5 лева.

Лозови сърми

Това са лозови листа напълнени с кайма, ориз, билки, йогурт и още съставки.

Основни ястия

Мешана скара

Ако обичате месо това е Светия Граал на българската кухня. Съдържа кебапче, кюфте (което прилича на индийското кофта), свински пържоли. Задължително трябва да придружите това ястие с бира!

Гювеч

Българският гювеч е невероятно вкусен пример за храната готвена на бавен огън. Името на ястието е взето от съда, в който се сервира.

Съдържа говеждо месо, гъби, чушки и лук. След като се сготви на бавен огън, върху продуктите се настъргва кашкавал (българското жълто сирене). Добрият гювеч трябва да има и яйца вътре.

Мусака

Сигурен съм, че сте срещали това ястие по ресторантите. То е намерило своето място на българската трапеза от Близкия Изток.

Може да ви напомни за лазаня, но с повече зеленчуци и яйца. Богатия вкус на гъби и на индийско орехче отличават българската мусака!

Кисело мляко:

Тайната на дългия живот

Често го сервират заедно с други ястия. Киселият му вкус е прекрасен и държи чревната ви бактерия в здрав вид.

Време за десерт:

Български тиквеник

Тази вкусотия е пълна с паста от тиква, кафява захар, орехи, канела, индийско орехче и дори малко портокалови кори.

Напитки

Ако искате да ви се замае главата

Боза

Българите правят бозата от микс от ръж, пшеница, и добавят захар за да я направят сладка. Това е леко алкохолна напитка, така че не очаквайте да се напиете от нея освен ако не изпиете количества (говоря ви за литри).

Ракия

Българите обикновенно си правят ракията по къщите. Те използват грозде, сливи, дренки и други плодове за да й придадат плодов вкус. В магазините, алкохолът достига 40%.

Българското сирене

Кашкавал

Обиновенно е направен от краве мляко, козе мляко или микс от двете. Използва се в повечето ястия, а също и върху пица.

Сирене

Това сирене е тип фета сирене, но този тип е правен единствено в България.

Българите твърдят, че за направата на сиренето се изпозлва определен тип млечна киселина която може да се намери само при тях.

Сирене урда

Произлизащо от Румъния, сиренето урда се прави от суроватката на кози, крави или овце.

Когато приключите с българския пир вероятно вече ще сте претъпкани. Само не кимайте с главата си, ако сладката възрастна българска дама ви попита дали искате още. Изглежда в България този знак означава “да” (случвало ми се е, наистина).

Българската кухня не е само свързана с храната, а също и с историята, хората, и още много.

 

Напиши коментар

Loading Facebook Comments ...

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − fifteen =

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.